Znajdź wiadomość

Wyszukiwanie według nagłówków i treści

Odwiedzin:
dziś 22, wszystkich 2831478, online 1

Strona załadowała się
w 0.01052999 s
zużywając 1,15 MB

 

 
Zakażenie meningokokowe.

Zakażenia meningokokowe

Inwazyjna choroba meningokokowa to ciężkie zakażenie przebiegające najczęściej w postaci zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych lub posocznicy. Środowiskiem naturalnym bakterii i źródłem zakażenia jest wyłącznie człowiek - zarówno chory jak i nosiciel. Nosicielami bakterii jest 2 - 25% populacji. Bezobjawowe nosicielstwo może utrzymywać się przez kilka miesięcy nie wywołując żadnych objawów choroby.

Jak dochodzi do zakażenia?

Drobnoustroje kolonizują jamę nosowo - gardłową i są przenoszone drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni z osobą chorą lub nosicielem. Do zakażenia może dojść w każdym wieku.

Małe dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na zakażenie.

Okres wylęgania inwazyjnej choroby meningokokowej trwa od 2 do 10 dni, najczęściej są to 3 - 4 dni. Choroba charakteryzuje się szybkim narastaniem objawów zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych/wysoka gorączka, ból głowy, charakterystyczny zespół objawów oponowych - sztywność karku, nudności, wymioty. Charakterystycznym objawem dla zakażenia meningokowego jest wysypka krwotoczna, występująca u 10 - 50% chorych. Powyższych objawów nie należy lekceważyć, gdyż choroba może mieć gwałtowny i szybko postępujący przebieg. Zdarzają się przypadki piorunujące z nagłym pogorszeniem stanu chorobowego, wybroczynami i wstrząsem.

Zapobieganie i zwalczanie polega na:

  • unieszkodliwianiu źródła zakażenia poprzez wczesne wykrywanie i leczenie szpitalne osób z chorobą inwazyjną,
  • przecięciu dróg szerzenia się choroby poprzez stosowanie ogólnych zasad higieny,
  • zwiększenie odporności poprzez szczepienia.

do góry

 

© Copyright Zespół Szkół Elektrycznych 2021

Technikum nr 4, Szkoła Branżowa I Stopnia nr 3