Znajdź wiadomość

Wyszukiwanie według nagłówków i treści

Odwiedzin:
dziś 22, wszystkich 2828106, online 7

Strona załadowała się
w 0.01762104 s
zużywając 1,15 MB

 

 
Stacja wykrywania meteorów.
18. 10. 2012

 

Obserwacja meteorów metodą wizualną jakkolwiek fascynująca, zmusza nas do całonocnych sesji pod gołym niebem. Na dodatek zawsze jest jakieś ale. Latem gdy noce są ciepłe czas obserwacji jest stosunkowo krótki. Zimą długie noce dają pole do popisu ale ujemne temperatury szybko potrafią zniechęcić potencjalnych obserwatorów.
Naszą odpowiedzią na te problemy jest całodobowy system rejestracji meteorów wchodzących w atmosferę ziemską wykorzystujący zjawisko odbicia fal radiowych. Meteor wchodzący z dużą prędkością w atmosferę Ziemi ulega nagrzaniu i na skutek parowania zostawia ślad w postaci plazmy. To właśnie ona odbija sygnał radiowy, który można przechwycić i zarejestrować.

Źródłem promieniowania radiowego są stacje nadawcze UKF znajdujące się za horyzontem (min. 300 km). Ich fala radiowa odbita od troposfery wychwytywana jest przez antenę kierunkową Yagi zamontowaną na dachu szkoły i rejestrowana w postaci szumu przez skaner UKF podłączony do komputera.

Wpadający w atmosferę meteor (a właściwie jego ślad w postaci zjonizowanych gazów) powoduje powstanie wyraźnego piku rejestrowanego przez specjalny program analizujący widmo sygnału radiowego. W naszym wypadku jest to program MetAn, który otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Pracowni Komet i Meteorów.

Im większy meteor tym wyraźniejszy i dłuższy pik. Program rejestruje datę, godzinę oraz przedział czasowy pojawiających się anomalii.

Ze stacją wykrywania meteorów współpracuje zamontowana na dachu Zespołu Szkół Elektrycznych kamera, która razem z zestawem nasłuchowym tworzy zestaw stacji bolidowej. Jest to kamera analogowa firmy Tayama wyposażona w bardzo czuły przetwornik CCD firmy Sony pozwalający na nocną obserwację nieba.

Kamera uruchamiana poprzez czujnik zmierzchowy umieszczona jest w specjalnej, ogrzewanej kapsule chroniącej kamerę przed wpływem warunków atmosferycznych.

 

Pierwsze obserwacje

Elementy stacj bolidowej zamontowane na dachu Zespołu Szkół Elektrycznych.

 


Do góry

 

© Copyright Zespół Szkół Elektrycznych 2021

Technikum nr 4, Szkoła Branżowa I Stopnia nr 3