Znajdź wiadomość

Wyszukiwanie według nagłówków i treści

Odwiedzin:
dziś 22, wszystkich 2828107, online 7

Strona załadowała się
w 0.00782609 s
zużywając 1,15 MB

 

 
Świat muzyką malowany.

Mateusz Czarniak jest uczniem ELEKTRYKA kształcącym się w zawodzie technik informatyk. Od najmłodszych lat jego pasją jest muzyka. W szkole podstawowej rozpoczął swoją przygodę w zespole folklorystycznym oraz w orkiestrze dętej OSP Kruszyn, z którymi nagrał dwie płyty. Z folklorem kujawskim jest związany do dziś i aktualnie gra w grupie teatralnej „Kruszynka”. Mateusz gra na wielu instrumentach między innymi na trąbce oraz akordeonie. Swoją pasję realizuje w założonym przez siebie zespole muzycznym Tryton. Napisał również tekst do piosenki "Elektryku Ty mój drogi", która jest utworem stworzonym na potrzeby promocji szkoły.

 
Najlepszy poeta wśród informatyków, najlepszy informatyk wśród poetów

Kacper Lipski kształci się w zawodzie technik informatyk. Od 2014 roku prowadzi własną stronę internetową, na której publikuje swoje prace. Jego wiersze poruszają wiele różnych tematów, od filozoficznych począwszy na tych życiowych skończywszy.

Z biegiem lat twórczość Kacpra zyskuje na popularności. Przebywając w naszej szkole napisał wiele wierszy na potrzeby wystąpień i konkursów. W 2017 roku podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej przedstawił autorską fraszką pt. "Na Informatyka".

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia jego witryny


Wiersze Nieznane - strona z moją poezją i nie tylko!

 
Łazik "ELEKTRYK"

Uczniowie włocławskiego Elektryka, kształcący się w zawodzie technik teleinformatyk skonstruowali Łazik Marsjański. Było to możliwe dzięki pozyskaniu grantu od Fundacji ANWIL dla Włocławka w ramach konkursu „Uczę się z ANWIL” projekt pn. „Energia alternatywna – teraźniejszość i przyszłość praktycznego wykorzystywania w szkole”. Wkład własny do projektu zabezpieczył Urząd Miasta Włocławek. Szkołę wspomogła również firma Detal-Met z Włocławka.

Skonstruowany robot jest oparty o własną koncepcję, która zrodziła się w wyobraźni uczniów i ich opiekuna p. Jarosława Dąbrowskiego. Obecnie trwają testy techniczne robota. Łazik wykorzystuje alternatywne zasilanie układu i doładowywanie akumulatorów za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Projekt będzie rozwijany. W planach jest także transmisja obrazu oraz dźwięku. Wg. koncepcji projektu platforma robotyczna stanowić będzie lądowisko dla quadrocoptera powstałego w innym projekcie. Praca ma charakter innowacyjny, a doświadczenie zebrane podczas konstruowania i programowania Łazika Marsjańskiego, wykorzystane będzie zarówno na lekcjach teleinformatyki, jak i w realizacji przyszłych projektów.

Aby umożliwić śledzenie prac na bieżąco uczniowie stworzyli stronę na facebooku dotyczącą łazika budowanego w ramach Koła Mechatroniki i Robotyki.


Najnowsze wiadomości o postępach prac

 
Dźwiękiem i obrazem malowane

Dawid Pawlak zainteresowany dźwiękiem i obrazem postanowił zbadać te zjawiska na swój sposób. Zajął się komponowaniem muzyki elektronicznej oraz grafiką. Projekty dźwiękowe są robione z ręcznie syntezowanych instrumentów, które oprócz bycia tzw. lead'ami, bądź pad'ami, stają się efektami specjalnymi, przypominającymi dźwięki naturalnych zjawisk. W swoich kompozycjach unika ludzkiego głosu.

Dzieła graficzne wykonywane zazwyczaj wektorowo, tworzą obraz wyobraźni artysty.Jednocześnie projektuje okładki dla utworów fonicznych. Projekty te są interpretacjami poszczególnych utworów. W efekcie połączenie dźwięku i obrazu tworzy ciekawszą kompozycję.

Swój nick utworzył w dzieciństwie i od tego czasu podaje się za dawerty98'ego.


Więcej

 
ELEKTRYK w miniaturze

W trakcie uroczystych obchodów 40-lecia Zespołu Szkół Elektrycznych można było po raz pierwszy zobaczyć makietę szkoły. Praca nad makietą trwała od kwietnia do września. Zużyto na nią 15 brystoli w 7 kolorach. Konstrukcja budynków wykonana jest z grubego kartonu modelarskiego a niektóre elementy makiety usztywnione zostały przy użyciu drewna. Ponad 30 różnych rodzajów okien i drzwi stworzone zostały w photoshopie, a ich ilość na makiecie przekracza 300 sztuk. Okna montowane były przy użyciu podciśnieniowego chwytaka, zbudowanego na potrzeby projektu, Trawa, to modelarska mata trawiasta sprowadzona z Niemiec. Elementy zespolone zostały za pomocą kleju modelarskiego. Makieta ma powierzchnię 2 metrów kwadratowych i waży około 15 kilogramów.

Twórca makiety, Patryk Hołtyn, jest uczniem IV klasy o specjalności- technik elektronik. Interesuje się elektroniką, grafiką komputerową a od niedawna mikrokontrolerami i programowaniem. W konkursie Najciekawsza Praca Elektroniczna w 2013 roku zajął 3 miejsce. Był członkiem 3 osobowej grupy, która zajęła 4 miejsce w finale ogólnopolskiego konkursu Energia Przyszłości w 2014 r.


Więcej

 
Najlepszy elektronik wśród elektryków

Hubert Bakalarski kształci się w zawodzie technik elektryk. Od kilku lat z pasją interesuje się elektroniką. By nadążyć za postępem technologicznym z równie wielkim zaangażowaniem zagłębia się w świat automatyki, robotyki i programowania. Wszystkie te dziedziny łączy ze sobą w swoich pomysłach i projektach. Do tej pory skonstruował: kosmiczny pojazd, manipulator mechaniczny i pojazd z systemem automatycznego parkowania oraz wiele innych urządzeń. Jego fascynacja elektroniką, a także ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi przyniosła w rezultacie piorunujący projekt. Hubert zbudował wykrywacz wyładowań atmosferycznych. Projekt urządzenia znalazł uznanie komisji Olimpiady Innowacji Technicznych w 2013 r. dzięki czemu Hubert otrzymał tytuł finalisty w kategorii "usprawnienie softwarowo-techniczne". Wcześniej Hubert zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie "Elektryzująca Pasja" organizowanym przez spółkę Elektrotim SA za wykonanie wykrywacza wyładowań atmosferycznych oraz został zakwalifikowany do ogólnopolskiego etapu konkursu Młody Innowator organizowanego przez Naczelną Organizację Techniczną. Projekt wykrywacza piorunów powstał pod opieką p. Piotra Misiaka.


Więcej

 
Sampling to moje życie!

Marcin Chojnacki, kształcący się w zawodzie technik elektronik pasjonuje się muzyką. Poza słuchaniem zajmuje się również tworzeniem muzyki. Głownie są to stricte hip hopowe/elektroniczne kawałki z nutką klasyki. Muzykę tworzoną przez siebie opiera głownie o sampling. Wykorzystuje wszystko, od fragmentów klasycznych kompozycji Bacha po utwory nie starsze niż 5 lat.. Poza tym również sam komponuje. Korzysta z dostępnego w Internecie darmowego zestawu instrumentów VST. Aktualnie kształci się w ognisku muzycznym przy PSM we Włocławku.


Próbka twórczości

 
Spadnie czy nie spadnie? Szkolna stacja bolidowa

Obserwacja meteorów metodą wizualną jakkolwiek fascynująca, zmusza nas do całonocnych sesji pod gołym niebem. Na dodatek zawsze jest jakieś ale. Latem gdy noce są ciepłe czas obserwacji jest stosunkowo krótki. Zimą długie noce dają pole do popisu ale ujemne temperatury szybko potrafią zniechęcić potencjalnych obserwatorów.
Naszą odpowiedzią na te problemy jest całodobowy system rejestracji meteorów wchodzących w atmosferę ziemską wykorzystujący zjawisko odbicia fal radiowych. Meteor wchodzący z dużą prędkością w atmosferę Ziemi ulega nagrzaniu i na skutek parowania zostawia ślad w postaci plazmy. To właśnie ona odbija sygnał radiowy, który można przechwycić i zarejestrować.
Ze stacją wykrywania meteorów współpracuje zamontowana na dachu Zespołu Szkół Elektrycznych kamera, która razem z zestawem nasłuchowym tworzy zestaw stacji bolidowej. Jest to kamera analogowa firmy Tayama wyposażona w bardzo czuły przetwornik CCD firmy Sony pozwalający na nocną obserwację nieba.


Więcej

 
Zdalna kontrola? Dla nas to żaden problem!

Układy elektroniczne znajdują zastosowanie w niemal każdym współczesnym urządzeniu domowym. Wiele z tych urządzeń mogłoby jednak stać się bardziej użytecznymi gdyby posiadały możliwość programowania swej pracy lub gdyby ich działanie mogło być w sposób automatyczny uzależnione od pewnych, ustalonych przez domowników warunków. Problem ten dostrzegli już stosunkowo dawno inżynierowie konstruując układy automatyki domowej, które sterowały w ustalony przez użytkownika sposób odbiornikami sieci energetycznej 230V. Czasem taka automatyka spełniała też rolę symulacji obecności domowników chroniąc dobytek właścicieli przed nieproszonymi gośćmi. Powszechne wykorzystanie Internetu dało takim układom jeszcze jedną zaletę: możliwość zdalnej kontroli automatyki domowej przez sieć globalną.


Więcej

 
Zróbmy to zanim pomyślimy, że jest to głupie!

Kamil jest uczniem klasy w zawodzie Technik Teleinformatyk. Najbardziej interesuje się nagrywaniem i montażem filmów, które oczywiście możecie zobaczyć na jego stronie oraz na stronie szkolnej. Próbuje tworzyć strony internetowe w HTMLu i Flashu. Jedynym sportem, który go zaciekawił jest Le Parkour, czyli pokonywanie przeszkód w jak najefektywniejszy i najszybszy sposób. Słucha muzyki elektronicznej, house, ale także rock, pop czy ścieżki dźwiękowe z filmów. Książki czyta tylko fantastyczne, jak Harry Potter, Zmierzch czy Most do Terabithii. Na komputerze grywa w gry akcji FPP oraz wyścigówki, nie trawi gier, w których ma się swoją postać i nieustannie się ją rozwija. Dla niego gra się zaczyna i kończy. Jego marzeniem jest hmm.. zostać reżyserem, montażystą filmowym, bądź projektantem gier video. Część z tych marzeń już realizuje przy pomocy amatorskiej kamery HD, komputera i odpowiedniego oprogramowania.


Więcej

 
W świecie onirycznych krajobrazów.

Uczeń technikum - Jakub Jasiński, kształcący się w zawodzie technik informatyk prezentuje nam swoje prace tworzone w przeciągu ostatnich lat. Przygodę z rysowaniem rozpoczął w 2008r. Do tej pory jego ulubionymi narzędziami są ołówki i długopisy, a najbardziej przemawiającym nośnikiem jest kartka papieru. Z czasem w swoje prace zaczął wplatać inne techniki, takie jak grafika komputerowa czy non-camera. Teraz, będąc uczniem ZSEL ma duże pole do popisu - może swobodnie promować swoje prace i rozwijać się dalej.
Większość prac inspirowana jest snami, dlatego też w jego rysunkach znajdziemy dużo onirycznych krajobrazów i portretów. Gdy nie ma spontanicznych pomysłów, powstają projekty zmierzające w stronę fotorealizmu i pozwalające doskonalić technikę. W galerii znajdują się pierwsze prace graficzne z lat 2008-2010, skany klisz i najnowsze dokonania.
Oprócz tego Jakub interesuje się animacją poklatkową i grafiką trójwymiarową - Zapraszamy do obejrzenia jego filmiku animowanego na konkurs MillionYou wykonanego wyżej wymienionymi technikami.


Więcej

 
ADSGO - ogłoszenia pod ręką.

W 2011 roku uczeń III klasy technikum w zawodzie technik informatyk Bartłomiej Chmielewski, uruchomił na serwerze szkolnym pierwszą wersję wyszukiwarki ogłoszeń. Sam pomysł stworzenia tego projektu powstał ok. dwóch lat wcześniej jednak brak czasu i wiedzy opóźnił rozpoczęcie prac. W styczniu 2011 roku projekt zaczął się szybko rozwijać. Po około dwóch miesiącach pracy światło dzienne ujrzała strona adsgo.pl. Uruchomiona w marcu strona znajduje się obecnie w fazie testów. W chwili uruchomienia w bazie wyszukiwarki znajdowało się około 1600 ogłoszeń z ośmiu włocławskich portali. Baza ta jest cały czas powiększana i aktualizowana, dzięki czemu linki do ogłoszeń znajdujące się w wynikach wyszukiwania są cały czas aktualne. Dzięki pracy nad algorytmem trafność wyników wyszukiwania jest cały czas poprawiana. W efekcie użytkownicy po wpisaniu frazy otrzymują listę pasujących do zapytania ogłoszeń, a nie przypadkowe linki.


Więcej

 
Szkolna stacja meteorologiczna.

W 2006 roku w ramach pracy dyplomowej uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych pod kierunkiem p. A. Kriegera postawili sobie za cel zbudowanie szkolnej stacji pogodowej. Niezbędne części w postaci zestawu czujników i uszkodzonej centrali zostały zakupione z funduszy Rady Rodziców. Uczniowie dokonali analizy uszkodzeń po czym wymienili uszkodzone elementy i uruchomili układ. Następnie w istniejących wówczas warsztatach szkolnych wykonano maszt z klatką bezpieczeństwa mieszczącą delikatne urządzenia pomiarowe. Całość została zamontowana na budynku szkoły i sprzężona drogą radiową z centralą stacji. Wyniki pomiarów po obróbce w specjalnym programie komputerowym przesyłane są i wyświetlane na szkolnej stronie internetowej. Jest to jedyna szkolna stacja pogodowa we Włocławku.


Więcej

 
Utopiony w oleju.

Dwaj uczniowie klasy III Bartłomiej Goliszewski i Marcin Koźmiński, kształcący się w zawodzie technik informatyk złożyli komputer chłodzony olejem. Pomysł powstał jeszcze w 2008 roku, a został zrealizownay w 2009r.
Jako obudowa komputera posłużyło akwarium. Wszystkie akcesoria z wyjątkiem dysku twardego zanurzone są w oleju transformatorowym, który jest bardzo dobrym izolatorem oraz cechuje się dużą przejrzystością. Dzięki szklanej obudowie oraz zastosowanym diodom podświetlającym można obserwować pracę różnych podzespołów. Zestaw komputerowy pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, co pozwala uczniom lepiej poznawać tajniki tego systemu.
Komputer został złożony i skonfigurowany po nadzorem nauczycieli Zespołu Szkół Elektrycznych - mgr inż. Andrzeja Kriegera i mgr Sławomira Grzegorzewskiego.

 
W cybernetycznym świecie.

W 2009r. Łukasz Urbański z obecnej klasy IVB zbudował zdalnie sterowanego robota na gąsienicach, którego zgłosił do Turnieju Młodych Mistrzów Elektroniki organizowanego wówczas po raz pierwszy przez naszą szkołę. Nowatorska konstrukcja tego urządzenia, stopień skomplikowania projektu oraz samodzielność pracy zadecydowały, iż robot został wyróżniony przez jury konkursowe I nagrodą w kategorii praca dowolna.
Postawą części elektronicznej robota stanowi sterownik mikroprocesorowy oparty na mikrokontrolerze firmy Atmel odpowiedzialny zarówno za ruch pojazdu, a także komunikację z pilotem i reakcję na zmieniające się warunki oświetleniowe, które decydują o intensywności świecenia diod zamontowanych w przedniej części urządzenia. Dodatkową atrakcją w pracy robota jest przekaz obrazu do komputera za pomocą umieszczonej w górnej części pojazdu kamery internetowej.
Robot jest bardzo ciekawą konstrukcją bowiem do jego budowy wymagana była wiedza nie tylko z podstaw elektroniki i układów cyfrowych, wiadomości na temat funkcjonowania systemów mikroprocesorowych, podstaw programowania mikrokontrolerów, ale także umiejętności manualne, związane z mechaniką pojazdu. Można śmiało powiedzieć, że robot jest przykładem zastosowania wiedzy mechatronicznej, a jego konstruktor może śmiało aspirować do zajmowania się elektroniką i automatyką w pełni profesjonalnie.


do góry

 

© Copyright Zespół Szkół Elektrycznych 2021

Technikum nr 4, Szkoła Branżowa I Stopnia nr 3